Nápověda

Mentem – jak začít

Registrace + týden zdarma

Abyste mohli využít trénink Mentem se všemi jeho funkcemi, je zapotřebí se registrovat na www.mentem.cz. Registraci můžete provést následovně: kliknete na Začít trénovat na stránce v pravé horní části a vyberete si možnost Chci se zaregistrovat. Následně můžete vyplnit krátký osobní formulář, na základě kterého budete získávat statistiky ušité vám na míru – například možnost srovnat své výsledky s vlastní věkovou skupinou.

Po registraci na Mentem vám poběží 7 dní tréninku zdarma. Během této doby si můžete vyzkoušet všechna naše cvičení, nastavit si trénink podle svých potřeb a sledovat kompletní statistiky. Prostě týden se vším všudy. Po této době se trénink přeruší, ale můžete se k němu kdykoli vrátit prostřednictvím placené licence.

Placená licence + možnosti slevy

Na svém uživatelském účtu si můžete kdykoli zřídit placenou verzi. Nabízíme tři časové úseky: 1 měsíc za 190 Kč, 3 měsíce za 390 Kč nebo rok za 990 Kč.

Aby byl trénink ještě dostupnější, nabízíme řadu slev, které mohou uživatelé uplatnit. Studenti, senioři a klienti vybraných pojišťoven u nás čerpají 40% slevu na kteroukoli licenci. Hendikepovaní uživatelé získávají rovnu 60% slevu. A jak slevu získat? Stačí se nám ozvat na info@mentem.cz, prokázat nárok na slevu (číslo karty) a my vám vystavíme fakturu, ve které bude sleva již započtena.

Zkušební hra nanečisto

Pokud si ještě nejste jistí, jestli se chcete hned registrovat, můžete si cvičení vyzkoušet úplně nanečisto. Vpravo nahoře kliknete na Začít trénovat a poté Vyzkoušet jednu hru. Po odehrání cvičení se zobrazí ukázka statistik. Detailnější statistiky získáte při tréninku na svém uživatelském účtu, čili jako zaregistrovaní.

Trénink a Denní plán

Zaměření tréninku Mentem

Hry Mentem se zaměřují na trénování kognitivních mozkových funkcí, ke kterým patří paměť, pozornost, myšlení, představivost, prostorová orientace a rychlost zpracování informací. K procvičování slouží 24 krátkých her, které se zaměřují vždy na kombinaci více kognitivních funkcí. Trénink je určený primárně seniorům dětem a pacientům, ale své si na něm najdou i studenti a široká veřejnost.

Adaptivita tréninku

Jedna z vlastností tréninku Mentem je jeho adaptivita. To znamená, že trénink v každém momentě vyhodnocuje úspěšnost uživatele a reaguje na ni. Ihned, i během konkrétního cvičení, upravuje obtížnost hry. Díky tomu je trénink dostatečnou výzvou a uživatel se u něj nenudí, ale zároveň není trénink natolik náročný, aby v hráči vyvolal nepříjemné pocity úzkosti. Díky adaptabilitě tak mohou s Mentem trénovat jak mladší děti, tak senioři v pokročilém věku nebo pacienti po vážných úrazech.

Personalizace tréninku – „Denní plán“

Abychom mohli trénink přizpůsobit potřebám každého jednotlivého uživatele, potřebujeme mít představu, s jakými kognitivními oblastmi má větší či menší obtíže. Pro tento účel jsme vytvořili krátký dotazník, který obsahuje 24 položek a jeho vyplnění trvá asi 5 minut. Jeho cílem je zjistit, na které oblasti kognitivních funkcí se chce uživatel nejvíce zaměřit. Najdete jej přímo ve svém účtu a můžete se k němu kdykoli v budoucnu vrátit a své odpovědi upravit.

Statistiky

Statistiky uživatele - po odehrání jednotlivých cvičení

Po odehrání každého cvičení se uživateli zobrazí statistiky dané hry. Základním údajem je dosažené skóre. Podle něj se odvozují všechny další přehledy, tj. procentuální zlepšení, nebo zhoršení oproti poslednímu výsledku, pořadí mezi ostatními uživateli. Výsledky lze zobrazit v různých časových obdobích (týden/měsíc/celkově) a ve vlastní věkové skupině, nebo se všemi hráči.

Statistiky uživatele - „Moje statistiky“

Tato stránka nabízí přehled celkových statistik za celé období tréninku. Uživatel může sledovat své výsledky v každé ze šesti kognitivních funkcí. Výsledky lze zobrazit v různých časových obdobích (týden/měsíc/celkově) a ve vlastní věkové skupině, nebo se všemi hráči. Pro přehled se zde také zobrazují stručné statistiky jednotlivých odehraných cvičení (průměrné skóre, průměrný čas a četnost odehrání daného cvičení).

Princip porovnávání uživatelů

V programu Mentem můžete své výsledky porovnat s výsledky ostatních uživatelů. Po splnění každého cvičení se zobrazí žebříček výsledků, ve kterém zjistíte, kolik uživatelů si vedlo lépe a kolik naopak hůře, než vy.

Bodování a princip úrovní jednotlivých cvičení

Každé cvičení má vlastní bodovací systém, který nemá univerzální výpočet, ale závisí na principu konkrétní hry. V rámci každého cvičení je možné dosáhnout deseti stupňů v celkem třech úrovních obtížnosti. Čím vyššího stupně uživatel dosáhne, tím více bodů získá za správné odpovědi.

Často kladené otázky::FAQ


Mentem – jak začít

Jak se můžu zaregistrovat?

V horním pravém rohu stránky mentem.cz se nachází tlačítko Začít trénovat. V dalším kroku kliknete na Chci se zaregistrovat. Poté stačí vyplnit krátký formulář, na základě kterého se stanete uživatelem Mentem.

Proč se mám registrovat?

Aby mohl program Mentem fungovat, je důležité sbírat statistiky výsledků konkrétních uživatelů v čase. Proto trénink funguje na principu registrovaných uživatelských účtů. Na základě velkého množství dat pak může každý uživatel získat přesnější srovnání s ostatními hráči.

Proč mám při registraci vyplnit svůj věk?

Jde o dobrovolný údaj, jeho vyplnění ale vřele doporučujeme. Uživatel pak může srovnat své výsledky tréninku s hráči stejné věkové skupiny.

Chci si vyzkoušet jen jednu hru bez registrace - je to možné?

Ano, kliknete na tlačítko Začít trénovat vpravo nahoře a poté zvolíte možnost Vyzkoušet jednu hru.

Musím po uplynutí týdenního tréninku, který je zdarma, platit za licenci?

Nemusíte. Trénink se jen přeruší a bude neaktivní. Nebudeme po vás nikdy vyžadovat platbu za jakoukoli licenci, kterou si přímo nevyžádáte.

Jak se přihlásím do svého vytvořeného účtu?

Vpravo nahoře kliknete na Přihlásit se a poté vyplníte své údaje, tedy emailovou adresu a heslo, které jste si zvolili.

Zapomněl/a jsem heslo ke svému účtu na Mentem. Jak jej můžu znovu získat?

Pokud jste zapomněli heslo, stačí kliknout vpravo nahoře na Přihlásit se. Zobrazí se formulář k přihlášení do Mentem. Pro získání hesla kliknete na Zapomenuté heslo. V následujícím kroku stačí vyplnit vaši emailovou adresu, na kterou vám zašleme vaše heslo.

Mohu změnit své údaje?

Ano, můžete. Po přihlášení do svého účtu stačí kliknout na Nastavení (vpravo nahoře) a v menu vybrat možnost Nastavení. Na této stránce můžete změnit heslo nebo profilový obrázek, upravit personalizaci tréninku nebo trvale smazat svůj účet.

Chci smazat svůj účet na Mentem. Jak to mohu provést?

Po přihlášení do svéhu účtu na Mentem kliknete na Nastavení (vpravo nahoře) a v menu vyberete možnost Nastavení. Na nové stránce kliknete na možnost Smazat účet. V dalším kroku stačí zadat heslo ke svému účtu a po jeho potvrzení se váš účet nadobro smaže z naší databáze.

Jakými způsoby mohu zaplatit nebo prodloužit licenci Mentem?

Licenci můžete zaplatit přímo v ceníku na našem webu, kde si můžete kromě délky tréninku vybrat způsob platby (bankovním převodem, nebo platební kartou). Pokud si přejete uplatnit některou z našich slev, stačí nás kontaktovat na info@mentem.cz a my vám rádi zašleme fakturu na licenci se slevou.

Prodlužuje se licence po uplynutí předplatného automaticky?

Ne. Po uplynutí předplacené licence se váš účet stane neaktivní. Je jen na vás, zda a kdy licenci prodloužíte.

Jak mohu uplatnit slevu pro různé skupiny (ZTP, ISIC, pojišťovny)?

Máte-li zájem o uplatnění slevy, kontaktujte nás na info@mentem.cz. Rádi vám nabídneme slevu na trénink v rozmezí 40-60%.

Co když si koupím další licenci ještě předtím, než mi skončí má současná?

V tom případě se přidá nová licence k té původní. Neztratíte tak ani jeden předplacený den.

Trénink a Denní plán

Přijdu o nějaké možnosti, když nevyplním dotazník „Personalizace tréninku“?

Nepřijdete. Pokud dotazník nevyplníte, budete do denního tréninku dostávat každý den náhodně vybraná cvičení.

Co znamená zelené a oranžové značení v kalendáři Plnění denního plánu?

Zeleně je značený den, kdy jste splnili celý denní trénink (5 cvičení). Oranžovou barvu má den, kdy jste splnili jen část z denního tréninku. Pokud z denního tréninku nesplníte ani jedno cvičení, daný den zůstane bez označení.

Jak dlouho trvají jednotlivá cvičení?

Většina cvičení trvá okolo dvou minut. Některá mohou trvat i déle, záleží pak na trénovanosti hráče. Asi 1-2 cvičení mají pod minutu.

Mohu trénovat i cvičení, která nejsou v denním tréninku?

Ano, můžete si zahrát jakékoli jiné cvičení a kolikrát chcete.

Statistiky

Proč nevidím celé statistiky při zkušební hře „nanečisto“?

Abyste mohli zobrazit detailní statistiky, je zapotřebí se zaregistrovat. Je to zcela zdarma.

Jak se vypočítává skóre?

Každá hra má výpočet statistik nastavený trochu jinak. Záleží vždy na principu hry, nebo například jak se pracuje s chybami v odpovědích.

Jak zjistí Mentem moji věkovou skupinu?

Při registraci můžete vyplnit políčko se svým datem narození. Pokud jste nechali políčko prázdné, kdykoli si můžete datum v Nastavení vyplnit zpětně. Doplnění věku doporučujeme, protože srovnání s ostatními uživateli stejné věkové skupiny má pro uživatele lepší výpovědní hodnotu.

Co znamená Mentem Index?

Jde o údaj ve statistikách uživatele - celkový přehled jeho výkonu. Dále je výsledky možno rozvést podle jednotlivých kognitivních funkcí – paměti, pozornosti, rychlosti, prostorové orientaci, představivosti nebo myšlení.

Co znamená Plnění denního plánu?

Pokaždé, když uživatel splní celý denní plán pěti her, zobrazí se v kalendáři zelené políčko. Pokud není denní plán splněný celý, zobrazí se oranžové políčko.

Trénuji pravidelně - proč se mi neoznačují políčka v kalendáři?

Může se stát, že uživatel trénuje jiná cvičení, než jsou pro aktuálně v denním plánu. Pak se políčko s datem nijak neoznačí. Neznamená to ale, že jste pro svůj mozek nic neudělali.